Αναλυτικό Βιογραφικό

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΕΠΩΝΥΜΟ: ΓΚΙΑΛΑΣ
ΟΝΟΜΑ: ΙΩΑΝΝΗΣ
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ: Έγγαμος
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 24 Δεκεμβρίου 1961
ΤΟΠΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: Χίος, Ελλάδα
ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ: Ελληνική
ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ: Πολεμικό Ναυτικό (10/1/1989-10/11/1990)
ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ: Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

  • 1973-1979: Λεόντειος Σχολή Νέας Σμύρνης (Απολυτήριο Λυκείου, Λίαν Καλώς)

  • 1982- 1988: Ιατρική Σχολή Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Πτυχίο Ιατρικής, Λίαν Καλώς).

  • 10/11/1989 -10/11/1990: Εκπαίδευση στη Γενική Χειρουργική (Α΄ Χειρουργική Κλινική, Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών)

  • 11/6/1993 -11/7/1995: Ειδίκευση στην Ουρολογία (Ουρολογική Κλινική, Γενικό Νοσοκομείο Πειραιά «Τζάνειο»)

  • 28/9/1995 -28/8/1997: Ειδίκευση στην Ουρολογία (Ουρολογική Κλινική, Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Ιπποκράτειο»)

  • 28/2/1997-28/8/1997: Εκπαίδευση στην Παιδοουρολογία (Ουρολογική Κλινική, Νοσοκομείο Παίδων Αθηνών «Η Αγία Σοφία»)

  • 26/11/1997: Τίτλος Ειδικότητας στην Ουρολογία (κατόπιν Εξετάσεων).

  • 9/5/1998: Απονομή τίτλου Fellow of the European Board of Urology (F.E.B.U.), κατόπιν πανευρωπαϊκών γραπτών και προφορικών εξετάσεων.

  • 23/2/1998-5/2/1999: Clinical Fellow on Endourology (Εκπαίδευση στην ενδοουρολογία και τη λαπαροσκοπική χειρουργική), Τμήμα Ενδοουρολογίας, Ουρολογική Κλινική, Western General Hospital, Edinburgh, U.K.

  • 15/10/1999: Αναγόρευση ως Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

 

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

  • 10.11.1989-10.11.1990: Ειδικευόμενος στην Γενική Χειρουργική (Α΄ Χειρουργική Κλινική, Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών)

  • 26.2.1991-30.4.1993: Ιατρός Υπηρεσίας Υπαίθρου (Περιφερειακό Ιατρείο Καλλιμασιάς, Γενικό Νοσοκομείο Χίου)

  • 28.4.1992-30.4.1993: Προϊστάμενος Διεύθυνσης Υγιεινής Νομαρχίας Χίου

  • 11.6.1993-11.7.1995: Ειδικευόμενος στην Ουρολογία (Ουρολογική Κλινική, Γενικό Νοσοκομείο Πειραιά «Τζάνειο»)

  • 28.9.1995-28.8.1996: Ειδικευόμενος στην Ουρολογία (Ουρολογική Κλινική, Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Ιπποκράτειο»)

  • 28.8.1996-28.2.1997: Ειδικευόμενος στην Ουρολογία - Εκπαίδευση στην Πλαστική Χειρουργική (Κλινική Πλαστικής και Επανορθωτικής Χειρουργικής, Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Ιπποκράτειο»)

  • 28.2.1997-28.8.1997: Ειδικευόμενος στην Ουρολογία - Εκπαίδευση στην Παιδοουρολογία (Ουρολογική Κλινική, Νοσοκομείο Παίδων Αθηνών «Η Αγία Σοφία»)

  • 23.2.1998-5.2.1999: Clinical Fellow on Endourology (Endourology Unit, Urology Clinic, Western General Hospital, Edinburgh, United Kingdom)

  • 7.3.2000-4.11.2003: Επιμελητής Β’ ΕΣΥ (Ουρολογική Κλινική, Αντικαρκινικό Νοσοκομείο Πειραιά «Μεταξά»)

  • 5.11.2003-5.11.2013: Επιμελητής Α’ ΕΣΥ (Oυρολογική Κλινική, Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. Γεννηματάς»)

  • 6.11.2013-3.9.2020: Διευθυντής ΕΣΥ (Ουρολογική Κλινική, Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. Γεννηματάς»)

  • 3.9.2020-σήμερα: Ιδιωτικό Ουρολογικό - Ανδρολογικό Ιατρείο

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ & ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ

ΩΣ ΜΕΛΟΣ

  • Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών (ΙΣΑ)

  • Ελληνική Ουρολογική Εταιρεία (ΕΟΕ) 

  • British General Medical Council 

  • European Association of Urology (EAU) 

  • American Urological Association (AUA) 

  • Société Internationale d'Urologie (SIU)

  • Endourological Society

ΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

  • 2004-2006: Εκλεγμένο μέλος (Ταμίας) του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2005-σήμερα: Κριτής Επιστημονικών Εργασιών του επιστημονικού περιοδικό «Ελληνική Ουρολογία»

  • 2006-2008: Εκλεγμένο μέλος (Ταμίας) του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2008-2012: Εκλεγμένο μέλος (Ειδικός Συντάκτης) της Συντακτικής Επιτροπής του περιοδικού «Ελληνική Ουρολογία», επίσημου επιστημονικού περιοδικού της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2011-2013: Εκλεγμένο μέλος (Ειδικός Γραμματέας) του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2013-2014: Εκλεγμένο μέλος (Γενικός Γραμματέας) του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2017-2018: Εκλεγμένο μέλος (Αντιπρόεδρος) του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2017-2018: Πρόεδρος Επιτροπής Επιστημονικών και Επαγγελματικών Θεμάτων της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2019-2020: Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2019-2020: Εκδότης (Editor) του επιστημονικού περιοδικού «Ελληνική Ουρολογία»

  • 2019-σήμερα: Μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής της Société Internationale d'Urologie

  • 2019-σήμερα: Αναπληρωτής Εθνικός Αντιπρόσωπος της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας στην Société Internationale d'Urologie

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ

  • 1996: Member of the Organizing Committee of the 26th Annual Meeting of the International Continence Society

  • 2008: Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής του 20ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου

  • 2010: Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής του 21ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου

  • 2014: Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής του 22ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου

  • 2016: Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής του 23ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου

  • 2017: Μέλος 3μελούς Επιτροπής για προμήθεια ουροσυλλεκτών για το Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. Γεννηματάς»

  • 12-6-2018-07/04/2020: Μέλος του Συμβουλίου Κρίσης και Επιλογής Ιατρών ΕΣΥ αρμοδιότητας 1ης και 2ης Υγειονομικής Περιφέρειας (για την ειδικότητα της Ουρολογίας), με απόφαση του Υπουργού Υγείας.

  • 2018: Μέλος 3μελούς Επιτροπής για προμήθεια σάκων-βάσεων ΚολοστομίαςΟυρητηροστομίας-Ειλεοστομίας για το Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Γ. Γεννηματάς»

  • 2018: Αντιπρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του 24ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου

  • 2019: Member of the Organizing Committee of the 39th Congress of the Société Internationale d'Urologie.

  • 2019: Co-Director of the Program Committee of the 1st Annual Congress of the Society of Genitourinary Reconstructive Surgeons.

  • 2019: Co-Chairman of the Local Organizing Committee 39th Congress of the Société Internationale d'Urologie.

  • 2019: Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του 1ου Διατμηματικού Συνεδρίου της Ελληνικής Ουρολογικής Εταιρείας

  • 2020: Member of the Organizing Committee of the 40th Congress of the Société Internationale d'Urologie.

  • 07/04/2020 - 03/09/2020: Μέλος του Συμβουλίου Κρίσης και Επιλογής Ιατρών ΕΣΥ αρμοδιότητας 1ης Υγειονομικής Περιφέρειας (για την ειδικότητα της Ουρολογίας), με απόφαση του Υπουργού Υγείας.

  • 2020: Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του 25ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου.

  • 2020-σήμερα: Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής του 26ου Πανελληνίου Ουρολογικού Συνεδρίου.

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΟ

  1. ΓΚΙΑΛΑΣ Ι. Οπισθοπεριτοναϊκός λεμφαδενικός καθαρισμός σε μη σεμινωματώδεις όγκους των όρχεων. (Επίτομος Ουρολογική Ογκολογία, 2004,525-532, Ιατρικές εκδόσεις Πασχαλίδη).

  2. ΓΚΙΑΛΑΣ Ι. Παρηγορητική ριζική προστατεκτομή για τοπική υποτροπή καρκίνου του προστάτη μετά από ακτινοθεραπεία. (Επίτομος Ουρολογική Ογκολογία, 2004,620-626, Ιατρικές εκδόσεις Πασχαλίδη).

  3. ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ Α., ΚΑΡΑΜΙΧΑΛΗΣ Γ., ΓΚΙΑΛΑΣ Ι. Νόσος Peyronie : Από τους Versallius και Fallopio έως σήμερα. (Ιατρικές εκδόσεις Καυκά, 2005).

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

  • ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ: 87 

  • ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ: 51

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ

  • ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ: 19 

  • ΣΕ ΔΙΕΘΝΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ: 28

Σύνολο Βιβλιογραφικών Αναφορών (Citations): 121*

*Επικαιροποίηση στις 21/12/2020

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ

  • ΩΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ: 3 Διαλέξεις

  • ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ ΩΣ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ: 49 Διαλέξεις

img7.jpg